четвер, 21 листопада 2019 р.

У Кам`янському шкільному лісництві провели відкритий урок профорієнтації

Днями у Кам’янському ліцеї №1 відбувся науковий пікнік та відкриті уроки, які проводили викладачі Черкаського державного технологічного університету для учнів ліцею та їх батьків.
 У рамках цих заходів було проведено урок профорієнтації й для учнів Кам`янського шкільного лісництва.  Кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри загальної екології, педагогіки та психології Інгріда Чемерис, завідувач лабораторією Віктор Сич розповіли школярам про те, що  у  2019 році на базі Черкаського державного технологічного університету здійснено  набір абітурієнтів на перший курс на спеціальність “Лісове господарство” за освітнім ступенем “Бакалавр”. Тож професію лісівника, починаючи з цього року, можна отримувати й у Черкасах на базі ЧДТУ.

 Завітав на відкритий урок голова профспілкового комітету ДП «Кам’янське лісове господарство» Олександр Тимошечкін, який з особистого досвіду розповів школярам  про особливості роботи працівників лісового господарства, здобутки, перспективи й досягнення місцевих лісівників, а також про важливість та актуальність професії лісівника. Крім того, презентував керівнику шкільного лісництва Світлані Погорілій нове видання – книгу «Шумлять Черкащини ліси».

понеділок, 4 листопада 2019 р.

Лісівники допомогли озеленити Кам`янський ліцей №1

Алея з туй з’явилася у Кам`янському ліцеї №1. Висадили вічнозелені  дерева учні шкільного лісництва у дворі навчального закладу. А допомогли втілити «зелений проект» у життя кам`янські лісівники, надавши посадковий матеріал.
 За словами керівниці шкільного лісництва Світлани Погорілої, озеленення школи та безпосередня участь у цій справі школярів має велике практичне значення у природничо-виховному процесі. Крім того, зелені насадження відіграють оздоровчу роль, а доглянуте красиве подвір’я школи сприяє відпочинку дітей та вчителів у позаурочний час.

 Та й учні шкільного лісництва долучилися до посадки охоче та із завзяттям – хтось взяв лопату, копаючи ямки, хтось бігав з відром, поливаючи грунт, хтось турботливо висаджував туї, аби вони прижилися на новому місці.
До слова, початок алеї  у навчальному закладі заклали ще у вересні – під час відкриття кабінету шкільного лісництва. Тоді разом з дітьми висаджували туї начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко, директор Кам’янського лісгоспу Віталій Верес, міський голова міста Кам`янки Володимир Тірон. Наразі алея має вже завершений вигляд, а пришкільне подвір’я поповнилося ще десятком туй.

субота, 14 вересня 2019 р.

У Холодному Яру кам`янські лісівники облаштували еколого-пізнавальну стежку «Поміж віками»

У Холодному Яру працівники Кам`янського лісгоспу нещодавно облаштували еколого-пізнавальну стежку «Поміж віками». Прокладена вона у самому серці Холодного Яру та проходить цікавими визначними  місцями, що розташовані в межах Креселецького лісництва. Мета стежки, що має довжину  2,2 км, –  виховання любові до довкілля, до історії рідного краю, а також це об’єкт для проведення природничих, історичних  спостережень, досліджень та екскурсій.
 Розпочинається  маршрут з Гайдамацького ставу. За численними легендами, саме тут гайдамаки святили зброю перед боями. Беззаперечним доказом цього є те, що на дні водойми було знайдено багато бойового спорядження. Поблизу ставу кілька років тому кам`янські лісівники збудували рекреаційний пункт – ошатну альтанку, яка одночасно може вмістити до 150 осіб.
 Далі відвідувачі можуть ознайомитися з таким напрямком господарювання, як лісове насінництво, та побачити плюсові дерева дуба – це такі дерева, які за інтенсивністю росту значно перевищують середні показники свого насадження, є складовою постійної лісонасіннєвої бази, мають паспорт та внесені до державного реєстру. Саме такі дерева дають врожай насіння поліпшеної якості та використовуються в лісовій селекції та генетиці.
Троїцький Мотронинський жіночий монастир – наступна зупинка маршруту і є одним з найбільш відомих сакральних пам`яток Холодного Яру. Заснований ще до монгольського нашестя на місці скіфського Мотронинського городища і наразі є діючим та досить відвідуваним місцем для вірян.
 Мотронинське городище –  прадавня пам’ятка скіфського часу, внесена до переліку пам’яток культури, що мають міжнародне значення. Городище виникло наприкінці VII століття до н.е. та було важливим економічним, політичним, торговельним і релігійним центром Середнього Подніпров’я. Городище є невичерпним джерелом для історичних досліджень та цікавим для відвідувачів Холодного Яру.
Останньою, п’ятою зупинкою просвітницької стежки є Скіфські могили – у лісовому масиві і на полях навколо скрізь розкидані кургани скіфської доби та пізніших епох. У Холодному Яру археологи знайшли сліди всіх археологічних культур, починаючи з трипільської рільничої культури, яка зародилася в лісостеповій зоні України за 5-4 тисячі років до н.е.
 Одними з перших новопрокладеною еколого-просвітницькою стежкою пройшлися учні Кам`янського шкільного лісництва зі своєю наставницею Світланою Погорілою. За словами школярів, маршрут дуже цікавий, неважким для подолання та, окрім пізнавальної функції, дає змогу насолодитися чудовими лісовими краєвидами. А ще зі школярами  трапилося цікаве знайомство: долаючи маршрут, діти зустріли Лялю Лісовську – онуку Юрія Горліса-Горського, старшини повстанської Холодноярської республіки. Пані Лісовська із зацікавленням поспілкувалася з юними лісівниками, і, зокрема, й англійською мовою, та подарувала дітям славнозвісну книгу, написану її дідусем, – історико-документальний роман «Холодний Яр».

четвер, 12 вересня 2019 р.

Відео “UA: Черкаси”. У Кам`янці відкрили шкільне лісництво

Шкільне лісництво відкрили на базі Кам’янського ліцею №1 за сприяння Кам`янського лісгоспу
Лісівничу справу вивчатимуть, флору і фауну свого регіону досліджуватимуть діти у спеціально облаштованому лісівниками класі, на практичні ж занняття їздитимуть до лісництва. Зі слів  начальника Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Дзюбенка, на Черкащині нині працюють тринадцять таких шкільних лісництв – і всі вони під опікою лісівників.

середа, 11 вересня 2019 р.

У Кам`янському ліцеї №1 відкрили шкільне лісництво

У рамках Лісівничого тижня 10 вересня у Кам`янському ліцеї №1 відкрили шкільне лісництво. Кам`янський лісгосп допоміг освітянам у облаштуванні затишного кабінету, де відтепер будуть здійснюватися заняття для юних лісівників та їхня дослідницька робота.
На урочистості з нагоди відкриття завітали начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко, директор Кам’янського лісгоспу Віталій Верес, міський голова міста Кам`янки Володимир Тірон, директор ліцею Юрій Погорілий, керівник шкільного лісництва Світлана Погоріла.
«Впевнений, що відтепер ви будете постійними та найбільш активними помічниками лісівників – учасниками всіх наших лісівничо-природничих  акцій, заходів та конкурсів.  На вас чекає багато нового, зокрема, на практиці працівники лісового господарства вчитимуть вас висівати лісове насіння, вирощувати сіянці, створювати нові ліси та доглядати за ними та багато іншого. І не забувайте про спортивний інтерес – учні шкільних лісництв Черкащини беруть активну участь  в обласних, всеукраїнських  зльотах, фестивалях, конференціях, у міжнародних конкурсах, і мають ряд вагомих здобутків, та перемог. Тож бажаю успіхів, цікавих нових знань, досягнень у пізнанні лісівничої науки», – зазначив головний лісівник Черкащини Олександр Дзюбенко.
 Побажав школярам цілеспрямованості у досягненні своєї мети міський голова Кам`янки Володимир Тірон: «Радий, що відтепер функціонуватиме «Клас лісівника», адже ця професія – дуже перспективна. Зичу дітям бути здоровими, щасливими, стати корисним для себе, своїх батьків, рідного міста, країни».
За словами директора Кам’янського лісгоспу Віталія Вереса, це – клас професійної перспективи, де школярі насамперед знайомитимуться з роботою лісівників та лісового господарства, поглиблюватимуть природничі знання.
«Можливо, хтось із вас захоче пов’язати своє життя з лісовим господарством, природоохоронною діяльністю – ми будемо раді бачити вас у наших рядах. А для цього створюємо  оптимальні умови для проведення навчальних та практичних занять із лісового господарства, організації дослідницької роботи», – зауважив Віталій Верес.
 З нагоди відкриття шкільного лісництва, лісівники підготували цікаві та корисні подарунки, зокрема сучасний телевізор для проведення інтерактивних занять. Крім того, нагородили відзнаками   та подарунками найактивніших молодших школярів – учасників конкурсу малюнків «Людина та ліс».
А ще учасники заходу усі разом висадили вічнозелену алею з туй, яку пообіцяли доглядати учні шкільного лісництва.
Довідково: на Черкащині за підтримки держлісгоспів функціонує 13 шкільних лісництв. Наразі цим напрямком задіяно понад 300 школярів. Шкільні лісництва мають окремі приміщення, де облаштовані всі умови для проведення навчання. Зазвичай учні шкільних лісництв – це школярі середньої та старшої ланки.
Варто зазначити, що досить часто учні шкільних лісництв пов’язують своє професійне життя з лісовою галуззю. Таких випадків в області є чимало. А це найкращий показник того, що така діяльність не є даремною і приносить свої результати.